دوشنبه، بهمن ۲۸، ۱۳۸۷

تداوم حمایت از خاتمی؛ علت توقف برنامه رادیویی مرحوم توسلی


الف) روزنامه اعتماد ملی در مصاحبه ای با همسر "مرحوم آیت الله توسلی"، که سال گذشته در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حین سخنرانی در اعتراض به توهین هواداران احمدی نژاد به فرزند مرحوم حاج احمد خمینی، دچار عارضه قلبی شد و فوت کرد، درباره برنامه احکام وی که از رادیو پخش می شد سئوال کرده. وی گفته: "زماني ‌كه آقاي محمد هاشمي ریيس سازمان صدا و سيما بود از حضرت امام درخواست كرده بودند كه كسي ظهرها در راديو احكام بگويد. امام نيز آقاي توسلي را انتخاب كردند. به مدت 13 سال در راديو احكام مي‌گفتند و اين كار تا پايان دوره اول رياست‌جمهوري آقاي خاتمي ادامه داشت. حتي امام هم احكام ايشان را از راديو گوش كرده بودند. يك نفر از خانواده امام نقل مي‌كند كه من نزد امام رفتم تا مساله‌اي از امام بپرسم. امام فرمودند از آقاي توسلي بپرسيد. آيت‌الله گلپايگاني هم به ايشان گفته بودند من هر روز احكام شما را گوش مي‌دهم. اما بعد از پايان دوره اول رياست‌جمهوري آقاي خاتمي، به علت حمايت‌هاي بي‌دريغ ايشان از آقاي خاتمي، صدا و سيما ديگر تمايلي به ادامه بيان احكام از طرف آقاي توسلي نداشت"!
ب) آیت الله توسلی، رییس دفتر امام بود!
ج) آن موقع رییس سازمان صدا و سیما، لاریجانی، رییس فعلی مجلس، بود
*
یک کامنت مرتبط به همین پست؛ ارسال کننده؛ ناشناس:
دفتر امام رئیس نداشت. اعضای اصلی دفتر افرادی بودند تقریباً هم عرض و با تفاوت های اندك و مستقیماً هم زیر نظر شخص امام كار می كردند و با ایشان ارتباط مستقیم داشتند. هر كدام هم مسئولیت خاصی به عهده شان بود. اگر هم برای دفتر امام رئیسی بتوان تصور كرد، شخص مرحوم احمد آقا بود كه خود ایشان هم هیچ وقت مدعی ریاست نبود و هیچ گاه خود را رئیس آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای رسولی، آقای توسلی و امثالهم تلقی نمی كرد كه بخواهد از موضع ریاست دستوری بدهد. هر یك از ما بر اساس چهارچوب وظایفی كه امام تعیین كرده بودند، وظایفمان را انجام می دادیم و احمد آقا هم با كمال بزرگواری و سعه صدر، این ارتباطات را به رسمیت می شناخت و هرگز تحكمی نداشت. البته بدیهی است كه همه برای وی احترام فوق العاده ای قائل بودیم. ایشان نزدیك ترین فرد به امام بود و همه حرف ها را یا مستقیماً از قول ایشان نقل می كرد و یا اگر مستقیم نبود، قطعاً بر اساس موضعگیری ها و نظرات امام بود. به هر حال شخص خاصی رئیس نبود. شاید منظور شما از طرح این سؤال، مطالبی باشد كه پس از رحلت مرحوم آیت الله توسلی مطرح شدند. من پاسخ به این شبهه را از زبان خود ایشان نقل می كنم كه پارسال در مصاحبه ای كه با روزنامه جمهوری اسلامی انجام شد، بیان كردند و این مصاحبه پس از رحلت ایشان هم مجدداً چاپ شد. در آنجا درباره مسئولیت ایشان سؤال می شود و ایشان پاسخ می دهند كه، «من مسئول ترتیب ملاقات های امام و نیز مسئول پاسخ گویی به سؤالات و مسائل شرعی بودم.» ایشان در این چارچوب مسئولیت داشتند و خودشان هم هرگز در جایی ادعا نكردند كه ریاست دفتر امام را به عهده داشته اند.
توضیح من: ممنونم از تذکر به جای شما ولی در افکار عمومی این مساله که آن مرحوم رییس دفتر امام بوده اند جا افتاده و رسانه ها هم همین مطلب را بارها ذکر کرده اند؛ مثلا در اینجا

ارسال یک نظر