جمعه، فروردین ۰۷، ۱۳۸۸

دولت نهم ناگهان حامی هدفمندی یارانه ها شد

از علی طیب نیا، معاون اقتصادی فرهاد رهبر؛ اولین و آخرین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت احمدی نژاد، یادداشتی با عنوان "گفتند برو و برای خودت شغل پیدا کن" در ویژه نامه نوروزی اعتماد ملی چاپ شده که طی آن وی به روند برخورد حذفی دولت نهم با این سازمان برنامه ریزی پرداخته. خواندن این یادداشت را برای کسانی که در پی یافتن علت انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی توسط دولت نهم هستند، آنهم از زبان عضوی از اعضای همین دولت، توصیه می کنم. همین اندازه بنویسم که طیب نیا به صراحت معتقد است: "دولت با توجه به شعارها و برنامه های آقای رییس جمهور برای تزریق نقدینگی به جامعه، ترجیح داد سازمان سخت گیری مثل سازمان مدیریت را از چرخه توزیع منابع خارج کند".
اما به نظر من مهم ترین پاراگراف این نوشته جای دیگری است به خصوص اگر توجه کنیم که هدفمند سازی یارانه ها "حالا" به بت دولت احمدی نژاد تبدیل و مخالفت مجلس با اجرای عجولانه آن، باعث خشم دولت و هوادارانش شده. علی طیب نیا می نویسد: "از همان روزهای اولی که داشتیم بر اساس برنامه چهارم سیاست های هدفمندی یارانه ها را مطرح می کردیم متوجه شدیم که دولت اصولا به چنین سیاست هایی اعتقاد ندارد و در حال حاضر که می بینیم که تا چه اندازه روی هدفمندی یارانه ها تاکید می شود، این پرسش در ذهنم نقش می بندد که دلیل مخالفت بعضی از دوستان در روزهای آغازین فعالیت دولت با موضوع هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت ها چه بود؟"
این اظهارات چند معنی می دهد: اول این که دولت نهم اصلا برای اقتصاد، غیر از افزایش ویرانگر نقدینگی، برنامه ای نداشته و دوم این که بعدا که متوجه شده می توانسته برنامه اقتصادی هم داشته باشد، اجرای فوری و بی چون و چرایش را می خواهد!

ارسال یک نظر