شنبه، فروردین ۲۲، ۱۳۸۸

دو سئوال از محمدعلي ابطحي


اول: محمدعلي ابطحي پس از اعلام انصراف خاتمي، بين موسوي و كروبي، دومي را برگزيده و امروز پس از اعلام حضور در ستاد كروبي در وبلاگش نوشت: "آقای کروبی را در شرایط فعلی ... کاندیدای بهتر و مفیدتر و با ظرفیت رای بیشتری برای کشور می‌دانم. شجاعت و صراحت در دفاع از حقوق مردم و آزادی‌های اجتماعی، عدم شرمندگی در دفاع از اصلاحات به عنوان تنها راه کم‌هزینه‌ی رشد و تعالی کشور، داشتن پایگاه‌های اجتماعی دارای رای ثابت، امکان تعامل همزیستی و پذیرش وی از سوی قدرت حاکم در عین دفاع و اصرار برحقوق مردم و آسیب ندیدن مردم از کارشکنی‌ها و بحران آفرینی‌های سایر قوا، امکان بکارگیری نیروهای تکنوکرات و کاردان که شرایط فعلی جهان و کشور را بشناسد و بتوانند شعارهای اصلی انقلاب را متناسب با نیاز نسل فعلی طراحی کنند ، قدرت حفاظت و صیانت از آرا که اولین شرط پیروزی است و نمونه‌ی آنرا در مکاتبات شجاعانه با سردار فیروز آبادی و احمد جنتی را شاهد بودیم و در هر دو مورد موجب عقب‌نشینی شد. اصالت دادن به تفکر حزبی و تلاش برای تحقق جامعه‌ی مدنی حزبی و تن‌دادن عملی به قواعد حزبی و مدنی، دلایل اصلی من و بسیاری از کسانی است که آقای کروبی را بهترین انتخاب شرایط فعلی می‌دانند. هر یک از این دلایل می‌تواند با توضیح فراوان و مستندات زیادی همراه شود که من به عنوان یک فعال سیاسی به آن فکر کرده‌ام.
دوم: وي شش ماه قبل در وبلاگ خود و در نقد كروبي زير عنوان تبارشناسي سياسي آقاي كروبي نوشت: " ... کروبی همیشه از پرچمداران و پیش­تازان مخالفان سیاسی و جناحی خود بود که آنان را به دلیل و اعتقاد این­که با امام خمینی یا مخالف بودند و یا کم اطاعت، طرد و عرصه را بر آن­ها تنگ می­کرد. حتی وقتی در درون جبهه­ی چپ و همراهان و یاران امام نیز قرار بود حذف و طردی صورت گیرد، باز هم کروبی جلوتر از دیگران قرار داشت"
سوم: ابطحي همچنين نوشته: "باید اصلاح طلبان در صورت حمایت از هر فردی بتوانند پاسخگوی مواضع کاندیدای خود باشند".
لذا آقاي ابطحي جواب دهند كه:
يك: اگر اشتباه موسوي اين بوده كه بعد از اعلام كانديداتوري خاتمي به ميدان آمده، آن چنان كه ابطحي معتقد است و معترض به آن، چرا آقاي خاتمي با وجود اين همه خوبي هاي كروبي كه امروز آقاي ابطحي براي اولين بار پشت سر هم آن ها را رديف كرده اند، بعد از كانديداتوري او اعلام نامزدي كرد و ابطحي اين ايراد را به آقاي خاتمي وارد ندانست؟ صرفا به دليل اين كه "پيش بيني" كرده بودند آقاي خاتمي بالاي پنجاه درصد راي دارد؟

دو: اگر قرار است به قول ابطحي "اصلاح طلبان در صورت حمایت از هر فردی بتوانند پاسخگوی مواضع کاندیدای خود باشند"، آقاي ابطحي جواب دهند كه چرا آقاي كروبي در طرد و حذف پيشتاز بوده اند و علت عتاب و نقد به ناحق سازمان مجاهدين و مشاركت از سوي كروبي در سال هاي اخير چه بوده؟ يادآوري مي كنم كه خود ابطحي قبل تر اذعان كرده بود اين عتاب ها ناحق بوده!
*

ارسال یک نظر