جمعه، خرداد ۰۸، ۱۳۸۸

درخواست تایید صلاحیت اعلمی از شورای نگهبان؟


مهدی کروبی در برنامه تبلیغات تلویزیونی امشب خود در شبکه دو و در حالی که فرصت داشت مهم ترین سخن نگفته خود را در دو دقیقه پایانی عنوان کند، از شورای نگهبان خواست صلاحیت اکبر اعلمی، کاندیدای رد صلاحیت شده، را تایید کند! این در حالیست که فرصت ورود به انتخابات به روش معمول و قانونی فعلی هفته پیش خاتمه یافته و اینک برای تایید صلاحیت صرفا حکم حکومتی می تواند موثر باشد. این اقدام تبلیغاتی آقای کروبی خطا و نقطه ضعف مهم برنامه امشب وی بود که می تواند به بی اطلاعی وی از قانون انتخابات ریاست جمهوری تعبیر شود. همچنین اگر وی می دانسته که قرار نیست بر اساس قانون اعلمی بعد از این و از طریق شورای نگهبان وارد انتخابات شود، عدم درخواست مستقیم از رهبری برای حل مساله هم می تواند به بی صداقتی تعبیر گردد. اعلمی پیشتر و بعد از دو دوره نمایندگی مردم تبریز در مجلس ششم و هفتم، برای شرکت در انتخابات مجلس هشتم رد صلاحیت شد و اعتراض ها به نظر شورای نگهبان در این باره موثر واقع نشد.
Cartoon by Agim Sulaj from Albania

۲۷ نظر:

فرشاد گفت...

ما فكر بدتري كرديم. شايد براي شكستن راي موسوي و استفاده ابزاري از آراي قوم ترك همچين ترفندي زده باشه كه بگه من طرفدار اعلمي هستم تا راي اعلمي رو جمع كنه.

ناشناس گفت...

برادر من
بحث اصلا این نیست. بحث این است که اعتراض رسمی و آن هم در صدا و سیما می تواند نشان دهد که یک کاندیدا، که خواهان مقام ریاست جمهوری است یعنی می خواهد از حقوق شهروندی دفاع کند، چقدر پیگیر و مصمم است که به این حکم اعتراض کند؟ نه این که در تلفن از کسی دلجوئی کند و نه در جمع سکوت کند. البته من که به این سکوت بیست ساله مهندس عادت کردم و شکستن روزه سکوتش برایم عجیب است.

هرمس گفت...

دوستان طرفدار موسوی
حالا که شیخ اصلاحات از یک اصلاح طلب دیگر، که حق کاندید شدن در انتخابات ازش به ناحق سلب شده است، دفاع می کند شما چرا ناراحت هستید.
فردا اگر میرسکوت - منظورم میرحسین موسوی است- سکوتش را شکست و مساله اعلمی را بیان کرد چکار می کنید. البته عجیب هم نیست. در همین دو هفته اخیر میرسکوت پس از این که خاکریزها را شیخ اصلاحات صاف کرده است آمده و اظهار نظر کرده است. سوای این، کروبی پیش از این هم گفته بود که با نظارت استصوابی مخالف است. وقتی کسی با اصل موضوع مخالف است مگر می تواند با مصداق موضوع موافق باشد.
جناب اعلمی نماینده اصلح و شایسته ای است از طیف اصلاح طلبان. و کفایت و درایت و استعداد ریاست جمهوری شدن را هم دارا است. حمایت از اعلمی یا اعتراض به ردصلاحیت وی، دفاع از حقوق شهروندی است. همین نظر شیخ اصلاحات نشان می دهد که او به آن چه می گوید معتقد است. در ضمن چه اشکالی دارد اگر شما بشنوید که آقای اعلمی از کروبی حمایت کند. فعلا که میرسکوت باید چرتکه بیندازد که جا پای کروبی بگذارد یا کماکان استخاره کند.

صادق صادقی گفت...

مثل این‌که قرار بود با رئیس جمهور فعلی مخالفت کنیم و یکی از کاندیداهای اصلاح طلب را انتخاب کنیم؟؟؟!!!
هنوز بقول معروف: نه به بار و نه به دار، شروع کرده‌ایم شمشیر هارا برای هم تیز کردن؟
واقعا ظرفیتمان همین‌قدر است؟
هنوز نفهمیده‌ایم که حضور این دونفر مزاحم دیگری نیست؟ بالاخره در بهترین شرایط یکی همراه امدی نژاد به دور دوم می‌رود. غیر از این فکر می‌کنیم؟
دعوای سروش کافی نبود؟

بسیار متاسف شدم.

MOEENI گفت...

صادق عزیز! متاسف نباش. من خیلی محترمانه ایراد گرفتم و لینکم را هم در بالاترین گذاشتم. یک عده از طرفدارهای کروبی اعتراض داشتن که خبر غیرواقعیه در حالی که خبر واقعی بود (خبر در خواست کروبی از شورای نگهبان برای تایید اعلمی یک هفته بعد از مهلت قانونی). با این حال من معتقدم این ایراد به کروبی وارد بود و این دوستان کروبی خواه بودند که متوجه نشدند به عنوان حامی موسوی و نه مخالف کروبی می شود از او انتقاد کرد. خیلی دوست دارم درباره طرح پرداخت هفتاد هزارتومنی کروبی هم یک مطلب درست و درمون بنویسم و فعلا دنیال منابعم ... شادزی

MOEENI گفت...

اقی هرمس! ناراحتی کدومه؟ کم که میارین معمولا توهین می کنین؟! اقای کروبی حالا خواسته یک کار تبلغاتی بکنه و اسم از اعلمی ببره که برده که منم به عنوان یک شهروند معتقدم کار درستی نکرده به دلایلی که بالا نوشتم. عصبانی نشید لطفا

هرمس گفت...

آقای معینی گرامی
دوست عزیز! اصلاح طلب گرامی!
انصاف هم خوب چیزی است. انصافا نگاهی به لحن «نظر» خود بیندازید و نگاهی هم به لحن «نظر» من. من نه عصبانی هستم و نه چیز دیگر. نه دلیل اعتراض شما را به عنوان یک شهروند می فهمم که چرا اعتراض به پایمال شدن حق یک شهروند دیگر، نادرست باید باشد؟
کار آقای کروبی درست است. اگر بخواهم انصاف را تمام رعایت کنم، باید بگویم که دیر هم هست. بحث هم، بحث رواداری و تسامح میان دو هواداران دو طیف اصلاح طلب نیست. تردیدی ندارم که رای اول من به کروبی است و رای دوم به موسوی. اتفاقا این نوع مباحث یاری می کند که ما به درک بهتری از نکات اشتراک و افتراق یک دیگر پی ببریم. دچار توهم هم نیستم که گویا کار تمام شده است و «موج سبز» کشور را فراگرفته است. هنوز باید فقط تلاش کنیم. اما این را نمی فهمم که به ایک اعتراض اصولی برچسب «کار تبلیغاتی» بزنیم. مثل این است که بگوئیم مخالف حکم اعدام هستیم اما به اعدام کسی اعتراض نمی کنیم، چون شعار است.
همه چیز سیاست نیست و این انتخابات هم حکم مرگ و زندگی ندارد. پس بهتر است همه چیز را، حتا اگر در متن این انتخابات صورت می گیرد، از حیث تاکتیک انتخاباتی نبینیم.
نقد کروبی یا موسوی با نفی کروبی یا موسوی متفاوت است.
کار تبلیغاتی آن است عزیز که به اعلمی زنگ بزنیم و در خلوت از او حمایت کنیم اما در حوزه عمومی لام از کام نگوئیم. این نه اخلاق سیاسی است نه سیاست اخلاقی.
باری دوستان اصلاح طلب من، شکیبا باشیم و نقد کنیم اما نفی نه.

ناشناس گفت...

کار آقای کروبی درست و اصولی است. ایشانی که به نظارت استصوابی اعتراض دارد عجیب است اگر به این ردصلاحیت و همین طور ردصلاحیت آقای شعله سعدی و یا خانم بیات اعتراض نمی کرد. اتفاقا خانم کدیور هم کار درستی کردند که بیانیه دادند و به ردصلاحیت زنان و اصولا منع زنان در کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کردند. این یک معیار خوبی است برای نقد و رصد کردن میزان و ملاک سخنان یک کاندیدا.

جعفر از فرنگ برگشته گفت...

بابا شماها دیگه کی هستید.
الان دیدم نامه اعلمی را طوری در بالاترین تیتر زده اید که انگار موسوی واقعا از اعلمی دفاع کرده است. این نگاه ابزاری به انسان ها برای من منزجرکننده است. این که میر صداقت است وقتی چنین هوادارانی داشته باشد دیگر حساب بقیه معلوم است. افسوس.

MOEENI گفت...

اقای جعفر از فرنگ برگشته! من که اون لینکو نذاشتم توی بالاترین. هیچ وقت هم افسوس نخوری ان شاالله

MOEENI گفت...

هرمس عزیز ارادت دارم من خدمت شما ولی توهین تان به موسوی را نمی توانم توجیه کنم

Keivan گفت...

Tafavote mussavi va karoubi dar injast ke mussavi be eslahe raviyeha va ghanoonmand shodane jamee takid dareh vali aghaye karoubi az inke yek nafar estesna beshe ebayee nadareh. chera aghaye karoubi agar donbale raye azariha nabood az Ghaseme shole saadi ke ishoon ham ghablan nemayandeye majles boodeh defa nakard? man ke doost nadaram kalameye avamfaribi ra be kar bebaram vali vaghti kenare 70000 tomanesh mizaram in fekr be zehnam khotoor mikoneh.

PluseTv گفت...

عزیز قصد کروبی عنوان کردن این موضوع بود ... همه می دونند حالا قرار نیست کسی بیاد اعلمی رو تائید صلاحیت کنه ولی همین که کروبی عنوان می کنه و حتی اسم هم می بره که کاش فلانی تائید صلاحیت می شد خودش یه برگه برندست

mini گفت...

معینی جان وقتی اعلمی رد صلاحیت شد گفت حالا ببینیم کدام یک از شما راست میگید و جرات اعتراض به این بی عدالتی که در حق من شده رو دارید؟حالا هم که یکی اعتراض میکنه میگید حکم حکومتیه.در درجه اول مخالف حکم حکومتی هستم.ولی کاش اگر حکم حکومتی هم باشه در جهت احقاق حقی باشه نه مثلا بی اثر کردن رای و نظر نمایندگان ملت در مورد مالیات و ...

PlusTv گفت...

عزیز به نظر من کروبی شاید هرچیز دیگه ای غیر از این می گفت باخته بود ... در صورتی که این حرف در 30 ثانیه آخر زد ... فکر نمی کنم شما بتونی مطلبی رو تو این مدت زمان بیان کنی که اینقدر به نفعت باشه... من باز هم می گم موضوع این نیست که کروبی چه جوری خواسته یا اصلا اعلمی قراره از این طریق صلاحیتش رو بگیره... مهم این بود که کروبی این موضوع رو مطرح کرد اون هم توی برنامه زنده سیما از یک کاندیدای رد صلاحیت شده حمایت کرد...

Mardavij گفت...

کار طرفداران موسوی (که بیشترشان قاعدتاً باید از خاتمی و انتخابات ۲ خرداد خوششان بیاید) در توجیه محافظه‌کاری موسوی و در رد کروبی به آنجا رسیده است که دیگر نقض غرض می‌کنند و تا چندی دیگر احتمالاً می‌گویند ما کسی می‌خواهیم به دنبال درگیری نباشد و حوادث پس از ۲ خرداد پیش نیاید و بتواند به آرامی مانند ناطق نوری با بخش‌های دیگر حکومت تعامل کند (البته همین حالا هم بسیاری‌شان تلویحاً این را می‌گویند).

hICKI گفت...

ببينم ...اگه يه زندانی سياسی ا عدام بشه و هيچکس جرات نکنه ا عتراض کنه
اونوقت يه بابائی بياد به ا عدامش ا عتراض کنه شما میگی بابا اون که مرده و
ديگه زنده نميشه ...ديگه ا عتراض چه فايده ای داره ?
نميدونم چرا مد شده تا تو منطق کم مياريم پای احمدی نژاد رو پيش میکشيم

MOEENI گفت...

وقتی تو اعتراض به کشته شدن کسی می کنی انتظار داری زنده بشه؟ تو فقط می تونی روشی رو که به اعدام منجر شد را محکوم کنی و یا حاکمی را که حکم به اعدام داده نقد کنی. حتما به حرف های امشب کروبی گوش دادی؛ اگر کروبی از کسی خاص اسم نمی برد و دراین مقطع درخواست از شورای نگهبان نمی کرد نقد من اصلا وارد نبود. اگر اساس نظارت استصوابی را زیر سئوال می برد یا روش های آن را و می گفت برای اینده انتظار اصلاح دارد؛ حق با شما بود. او فقط و فقط کار تبلیغاتی کرد که در بهترین حالت می توان حمل بر بی اطلاعی وی از قانون انتخابات ریاست جمهوری کرد. یعنی این که او نمی داند یک هفته است که مهلت اعلام اسامی کاندیداها تمام شده

mbusair گفت...

سی ساله که هر کدام ازین آخوندکهای عمامه دارو بدون عمامه با همین حربه و در همین مواقع و دقیقا در همین مواقع سر مردم را کلاه میزارن و جالبه که هر دفعه هم این ملت سلحشور و انقلابی دنبالشون راه میوفتن, میگید نه؟ لطفا یک نیم نگاهی به کامنتهای گزاشته شده در همین سایت را نگاه کنید که چه جوری و در فضای مجازی هم بروی یکدیگر قمه میکشند.

Hamed_S1983 گفت...

کروبی در برنامه گزارش خبری چند جا به شدت کم آورد.
یکی زمانیکه درباره برنامه های آینده اش سوال شد، با آسمان و ریسمان بافتن و قصه حسین کرد شبستری تعریف کردن، زمان برنامه را تلف کرد. نمونه اش همان جائی که در جواب به پرسش مجری درمانده بود و با انتقاد از صدا و سیما خواست که اجازه دهد نماینده های کاندیداها پاسخگوی اینگونه سوالات باشند. در پاسخ به اینکه برای معضل بیکاری چه فکری کرده اید، با یک توضیح عوام فریبانه سر و ته قضیه را هم آورد. در مطرح کردن تائید صلاحیت اعلمی هم بنده خدا از هول حلیم در دیگ افتاد. توضیحی که شما داده اید، کاملا دست است. چرا که زمانیکه اسامی کاندیداها اعلام شود و برنامه های تبلیغاتی آغاز شود، فقط و فقط نیاز به حکم حکومتی است که اجازه حضور اعلمی را هم صادر کند. در صورتیکه ایشان با ناشیگری تمام این درخواست را در پایان صحبت هایش آنهم بصورت عجله ای مطرح کرد. خب معلوم میشود آوردن اسم اعلمی در رسانه عمومی آنهم در آخرین لحظه صرفا به نیت تبلیغ و تاکتیکی انتخاباتی است برای جلب توجه و جمع اوری آراء به نفع خودش. خود کروبی هم خوب میداند که اعلمی صلاحیتش تایید نخواهد شد. اما برای جلب توجه این مطلب را مطرح کرد. باید قبول کنیم که کروبی همان گفته های مموتی را در چهار سال پیش تکرار میکند، تنها با این تفاوت که امروزی تر شده. بماند که ادعا و بلوف داشتن تیم علمی در اعتماد ملی هم در جای خود، قابل تامل است و نیاز است که درباره اسامی هم که نامبردند، بحث شود.

Hamed_S1983 گفت...

ببین رفیق، عیب طرفدارای کروبی اینه که خبر ندارند، خود کروبی هم می خواد به میرحسین رای بده. چون تکلیف هرشخص با انتخاب اصلحی که میکنه، انجام میشه. در حال حاضر هم اصلح موسوی است. پس پیش به سوی انتخاب اصلح.

hezartoo گفت...

حالا اصلا کروبی کار خدا کرد، شما رای به کروبی بده هر کیم که می‌شناسی‌ دعوت کن رای به کروبی بدن، اما یادتون نره رقیب طرف مقابله، ۴ تا رای از موسوی کشیدن که هنر نیست، اگه خیلی‌ هنر مندید رای از احمدی نژاد بکشید یا رای‌های خاموش به صحنه بیارید.

Amin گفت...

برادر یک کروبی پیدا شده که در بین کاندیداها به عملی غیر قانونی، اعتراض می کند.
دقیقا با استفاده صحیح از موقعیت به وجود آمده به نحوی هم این اعتراضش را بیان می کند که هر کسی بفهمند شورای نگهبان نهادی است که هیچ طریق قانونی برای اعمال فشار و اعتراض بر آن وجود ندارد. آن وقت شما اینگونه در جواب این حق خواهی و قانون طلبی، می نویسی؟
حتما خوب بود مثل موسوی دم بر نمی آورد که گویی نه خانی آمده ونه خانی رفته!!؟

MOEENI گفت...

امین عزیز! توجه نکردی که اصل حمایت مورد مناقشه نیست؛ مساله این است که حالا وقت درخواست از شورای نگهبان برای تایید صلاحیت حسب قانون تمام شده و در بهترین حالت اقای کروبی از قانون بی خبرند

هرمس گفت...

آقای معینی گرامی
اعتراض کروبی به رد صلاحیت یعنی پایفشاری بر لغو نظارت استصوابی و عزم جزم برای بازنگری در قانون اساسی. میرحسین که حتا از بیان این مساله اباء دارد. این تفاوت چندان پیچیده نیست که آدم متوجه نشود. کروبی هم می داند که قانون چیست. به هرحال او بیش از نیم قرن است که در میدان است و سی سال است که در انواع و اقسام نهادها بوده است. پس بحث شما صرفا ناشی از عصبیت انتخاباتی است. بیان یک نظر در رسانه جمعی یعنی بیان اجتماعی یک مساله سیاسی؛ مساله ای که بسیاری از فعالان سیاسی به آن توجه دارند. سوای این، همین که می بینید این اعتراض کروبی چه بازتابی داشته است، نشان از اهمیت این موضوع است. این تفاوت کروبی و موسوی است که برای من بیشتر به میرسکوت می ماند تا میرحسین. اما باز هم بگویم من میان احمدی نژاد و موسوی به موسوی رای می دهم و میان کروبی و موسوی، به کروبی.
پس بحث بی خبری نیست. اصلا چگونه می توان به رئیس مجلس ششم گفت شما از قانون بی خبرید. این هم از آن حرفهایی است که ناشی از جوزدگی انتخاباتی است.
موسوی اصولگرا به احمدی نژاد اقتدارگرا ارجحیت دارد. اما کروبی اصلاح طلب عملگرا به موسوی اصولکرا اصلح تر است.
همین دفاع کروبی باز نشان می دهد که تفاوت در کجااست.

MOEENI گفت...

هرمس عزیز! اقای کروبی دیشب حتی در مورد وادرات میوه و شکر قبل از دولت نهم اطلاعی نداشت

هرمس گفت...

آقای معینی گرامی و عزیز
بحث کروبی وقتی گفت باید به نمایندگان کاندیداها فرصت مناظره داد چون رئیس جمهور یعنی تیم رئیس جمهور، دقیقا به این معنا است که او می خواهد نگاه جدیدی را ارائه کند و آن نظریه کارشناسی است. ارائه چند آمار و ردیف کردن فهرستی از چند کیلو پرتغال و چند تن سیمان و چند عدد آیا به نظر شما کار سختی است؟ آن هم در موقعی که کمتر کسی در میان مردم ما وجود دارد که این مسائل را نداند و با گوشت و پوست خود حس نکند. آمار و ارقام در جامعه ای که فرق یک ساعت و ده دقیقه تاخیر را نمی داند، شوخی است. کروبی مدام تاکید داشت که بحث کارشناسی را باید کارشناسان انجام دهند. کار رئیس جمهور نظارت بر این کار است. درضمن، من و شما هم می دانیم، که آمار دادن کار سختی نیست. پس بحث رهیافت به یک مساله است. این رهیافت ها است که تعیین کننده است.فرصت انتخاباتی یعنی فرصت ارائه رهیافت های جدید. و خود کروبی هم گفت که اولین کارش این است که ترازنامه ای از کار دولت قبلی بگیرد و به ملت ارائه کند که ما در کجا قرار داریم. و حتا گفت که نمی تواند و نمی خواهد دیمی هر کار دولت کنونی را مذموم بداند. و باید نخست کار تخصصی صورت بگیرد.
دوست عزیز و خوبم
بحث انتخابات جای خود، اما رویکرد درست مهم تر است. اتفاقا این تاکید کروبی بر تیم حاکی از یک موضوع دیگر هم هست. حاکی از گذشتن از شخصیت محوری است و گرایش به برنامه محوری. و این یعنی کار کارشناسی.
یعنی مشکل ما فقط گفتن چند تا آمار است؟