سه‌شنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۸۸

سئوال های ساده پشت یک شبهه بزرگ
من حالا شبهه هایی جدی و بزرگ در مورد سلامت انتخابات بیست و دو خرداد دارم. در همه این چند روز، فارغ از آن دلشکستگی بزرگ، مدام سئوالاتی را که این شبهه بزرگ را برایم به ارمغان آورده اند پیش خود یا با دوستانم مرور کرده ام. حتی برخی حامیان احمدی نژاد نیز که با آنها هم سخن شده ام، پاسخی برای برخی از این شبهه ها ندارند. در کفش این انتخابات ریگی هست، و ریگی بزرگ هم هست، شما هم این سئوالات را مرور کنید. به گمانم آدمی منطقی هستم؛ اگر جوابی دارید برایم بنویسید. آن سئوالات این ها هستند:
چرا برخی نمایندگان ناظر میرحسین نتوانستند کارت های خود را تحویل بگیرند؟
چطور لااقل دو تن از نمایندگان هواخواه دولت نهم هفته ها قبل از انتخابات رای احمدی نژاد را درست پیش بینی کرده بودند؟ تقوی نماینده ورامین اسفندماه و در مصاحبه با خبرگزاری فارس و حمید رسایی چند هفته قبل در ملاقات با فاتح – عضو ستاد میرحسین – به آرای احمدی نژاد اشاراتی آشکار داشته و گفته بودند که او حدود بیست و پنج میلیون رای خواهد داشت. حمید رسایی حتی گفته بود که ما رای بیست و دو میلیونی خاتمی را وتو می کنیم. کسی دیگر را سراغ دارید که چنین پیش بینی دقیقی داشته باشد و البته به منابع اطلاعاتی خاص هم دسترسی نداشته باشد؟
چرا سیستم ارسال پیامک نه ساعت قبل از شروع انتخابات قطع شده و تا اکنون نیز این روند ادامه دارد؟
چرا گزارشگران صدا و سیما در "روز رای گیری" از رای دهندگان در مورد احتمال عدم پذیرش نتیجه انتخابات توسط برخی جریان ها و مذمّت آنان گزارش تهیه کرده بودند؟
چرا رشد آرای کاندیداها و فاصله آرا، تابع یک نمودار خطی بود؟
داستان اعلام خبر پیروزی میرحسین در انتخابات از طرف وزارت کشور در تماس با وی قبل از رسانه ای شدن خبر پیروزی احمدی نژاد در همان شب اول بعد از انتخابات چیست؟
چرا به رغم این که اعلام شده بود نتایج از صبح شنبه به تدریج اعلام می شود، دو خبرگزاری حامی احمدی نژاد، ایرنا و فارس، تنها ساعتی بعد از انتخابات از پیروزی احمدی نژاد در دور اول خبر دادند؟
چرا با افزایش تعداد صندوق های رای، از آرای محسن رضایی کم می شد؟ این سئوال را وبسایت تابناک هم پرسید ولی جوابی نگرفت و نگرفتیم؟
چرا فردای روز رای گیری تا ساعت ها از ادامه اعلام آرا خودداری شد؟
چرا فردای روز انتخابات بلافاصله سایت های خبری اصلاح طلبان و سایر سایت های اشتراک گذاری مطلب و عکس و فیلم سریعا فیلتر شدند؟
چرا به رغم بیانیه صریح قبلی شورای نگهبان در برخورد با تخریب های جریان ساز و موثر کاندیداها، از تداوم جریان موثر تخریبی علیه رفسنجانی توسط محمود احمدی نژاد جلوگیری نشد؟ چرا به رفسنجانی مهلت دفاع داده نشد ولی در مقابل به رغم مخالفت دادستانی، وقت اضافه تبلیغات تلویزیونی برای احمدی نژاد منظور شد؟
چرا تبلیغات محیطی و اصلی حامیان احمدی نژاد بلافاصله بعد از پخش اتهامات بی سند احمدی نژاد علیه رفسنجانی در تلویزیون شروع شد؟
چرا از استفاده گسترده شخص احمدی نژاد و ستاد وی از امکانات دولتی – هلیکوپتر، هواپیما، روزنامه ها و خبرگزاری دولتی - در طول بیست روز تبلیغات ممانعت به عمل نیامد؟
چرا وزرا به نفع احمدی نژاد به سفرهای تبلیغاتی شهرستانی رفتند؛ بر خلاف نص صریح قانون؟
چطور شد بیست تا بیست و پنج درصد اضافه مشارکت مردم در انتخابات به نفع احمدی نژاد تمام شد؟ این رای دهندگان اگر مخالف رفسنجانی و موافق احمدی نژاد بودند نمی توانستند در دور قبل انتخابات که خود هاشمی در صحنه رسمی بود، مشارکت انتخاباتی داشته باشند؟
در حالی که جریان غالب تحریمی از کروبی حمایت کرده بودند، و به رغم افزایش بی سابقه مشارکت مردم در انتخابات؛ یعنی حضور همان تحریمی ها در پای صندوق رای، چطور آرای کروبی حتی کمتر از آرای باطله شد؟
آیا شورای نگهبان بعد از تایید انتخابات توسط رهبری، می تواند این انتخابات را باطل، یا آرا را جابجا کند و بدون ذهنیت شکایت شاکیان را مورد بررسی قرار دهد؟
چرا خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه کیهان فردای روز انتخابات در مورد آرای کاندیداها در زادگاهایشان گزارشی "کاملا" دروغ و مغایر آمار بعدی وزارت کشور ارائه کردند؟
چرا احمدی نژاد دو روز بعد از اعلام نتایج گفت که کسی به شورای نگهبان شکایت نکرده در حالی که لااقل محسن رضایی پیشتر به شورای نگهبان شاکی شده بود؟
چرا پیام تبریک مقامات این همه دیر به سوی احمدی نژاد جاری شد؟
چرا مراجع عظام پیام تبریک برای احمدی نژاد نمی فرستند؟
چرا دخالت بسیج در انتخابات به نفع احمدی نژاد مجاز اعلام شد؟
چرا مقامات وزارت کشور و شورای نگهبان در برابر تشکیل کمیته صیانت آرا چنان موضع گیری های خصمانه ای کردند؟

ارسال یک نظر