دوشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۸۸

بی بی سی؛ بعد از شش ماه


اندکی بیشتر از شش ماه از آغاز به کار شبکه تلویزیونی ماهواره ای بی بی سی فارسی می گذرد. همه شواهد و قرائن حاکی از آن است که این تلویزیون جوان، هم به دلیل رویکرد حرفه ای دربرنامه سازی و هم به دلیل اوضاع سیاسی حاکم بر کشور و اعمال سانسور کم سابقه بر اخبار تنها رسانه تصویری کشور، به سرعت به شبکه مورد علاقه مردم به خصوص جوانان و نخبگان و فعالان اجتماعی و سیاسی تبدیل شده است.
ایجاد حلقه ای بزرگ از کارشناسان سیاسی، اجتماعی، هنری و علمی برای حضور در برنامه ها، برخورداری از گویندگان و گزارشگران جوان، باهوش، متنوع و تا حد زیادی حرفه ای، ایجاد ارتباط گسترده با شیوه های متنوع با مخاطبان، پخش مستندهای همیشه دیدنی بی بی سی، به مباحثه کشاندن چالش های فکری جاری در کشور، برخورداری از استودیو، گرافیک رایانه ای، آنونس ها و یک سیستم تصویربرداری درون استودیویی شاداب، اکتیو، خلاقانه و غیریکنواخت، این شبکه را با تنها پنجاه و شش ساعت برنامه هفتگی به یک شبکه جذاب خبری تبدیل کرده است.
در کنار این محاسن، البته معایبی هم گریبان گیر این شبکه است. گزارش های خبری بی بی سی فارسی در طول هشت ساعت برنامه روزانه به روز نمی شوند یا کمتر به روز می شوند. شما در بخش خبری ساعت پنج همان گزارشی را می بینید و می شنوید که در بخش خبری ساعت یازده. حجم خبرهای زیر نویس شده، هم کم است و هم خیلی تکراری. بخش بررسی روزنامه ها نیز سهم بسیار کمی در برنامه شصت دقیقه دارد؛ مسعود بهنودِ عزیز به طور واضحی همیشه ی خدا وقت کم دارد هر چند همان دقایق را هم مسلط اجرا می کند. بخش بررسی وبلاگ ها در برنامه نوبت شما گاه با دستپاچگی اجرا می شود؛ دلیل مهم آن وقت کم گویندگان برای انتقال حجم وسیعی از مطالب مرتبط است. وبلاگ ها برای بازتاب یافتن مطالبشان در باره موضوعات روزانه این برنامه، به تماس های تلفنی زنده رجحان نسبی دارند چرا که نویسندگان وبلاگ ها فرصت و تسلط بیشتری برای نوشتن درباره موضوعات مورد بحث دارند؛ از این رو شاید بهتر باشد وقت بیشتری به این بخش اختصاص داده شود هر چند واضح است که تبادل نظر مستقیم افراد تماس گیرنده جذابیت خاص خودش را دارد. اما مهم تر از همه این ها، وجود ردّی ناموجه از سانسور اخبار ایران است؛ بی اعتنایی به نامه کروبی به وزیر معزول اطلاعات، سانسور اظهارات شاهد مرگ ندا، بی توجهی به بخش مهمی از اظهارات میرحسین در دیدار با اعضای تشکل‌های معلمان و فرهنگیان در انجمن اسلامی معلمان ایران و سستی در بازتاب اخبار 18 تیر از آن جمله است

ارسال یک نظر