شنبه، مرداد ۳۱، ۱۳۸۸

خاطره ناطق نوری از ارسال اسلحه به بوسنی

علی اکبر ناطق نوری دو جلد کتاب خاطرات خواندنی دارد که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده است. در صفحات 168 تا 170 از جلد دوم، او خاطره سفر خود به اروپای شرقی را ذکر کرده و نحوه مذاکره برای ارسال اسلحه به بوسنی!
ناطق نوری می گوید: "در سطح مسوولین قوای سه گانه اولین مسوولی بودم که به اروپا سفر کردم. تا دوره چهارم مجلس به هر دلیلی هیچ یک از سران سه قوه به اروپا سفر نکرده بودند ... سفر به کرواسی خیلی برکت داشت و بسیار شیرین بود. آن موقع آقای "مسیج" رییس مجلس کرواسی بود که بعدا رییس جمهور شد. آدم خیلی خوبی بود و به ایران هم خیلی علاقه داشت ... وقتی ما به کرواسی رفتیم اوج جنگ بوسنی بود و ایران برای مسلمانان بوسنی کمک ارسال کرد اما کروات های بوسنی چون در جنوب با مسلمانان درگیر بودند اجازه رسیدن کمک به مسلمانان در جنگ با صرب ها را نمی دادند و هواپیما را متوقف کرده بودند ... به ایشان (در یک جلسه خصوصی) گفتم: "آقای مسیج ... بیا با هم یک کار ماندنی بکنیم، شما بیایید کمک کنید و راه کمک به بوسنی را باز کنید و ما یک مقداری برای مسلمانان ها سلاح بفرستیم". ایشان گفت: "گره کار در دست رییس جمهور توجمان است ..." ... آقای مسیج خیلی صادقانه این خط را به من داد ... (در دیدار خصوصی با توجمان) به ایشان گفتم: " ... ما می خواهیم به بوسنی برای مسلمانان سلاح بفرستیم شما هم احتیاج به اسلحه دارید. از این فرصت استفاده کنید و به ما بگویید از امکانات و سلاح هایی که برای مسلمانان می فرستیم چند درصد را به شما بدهیم تا برای خودتان ذخیره کنید؟ ..." ... این آقای رییس جمهور مثل یک کاسبی یک دفعه گفت: "سی درصد". من گفتم: "نه؛ بیست و پنج درصد" و خلاصه ایشان اصرار کرد: "همان سی درصد". گفتم: "خیرش را ببینید. رد کنید". جلسه به لطف خدا این گونه تمام شد. وقتی که بیرون آمدیم آقای "سردار وحیدی" از برادران سپاه می گفت: "آقای ناطق شما یک کاری کردید که در تاریخ سابقه ندارد ..." با این قصه مسلمانان جان گرفتند".
*
سردار وحیدی را به خاطر آوردید؟ به نظر، این همان سردار احمد وحیدی باشد؛ فرمانده وقت سپاه قدس، کاندیدای احمدی نژاد برای وزارت دفاع در دولت دهم، متهم در پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین و تحت تعقیب اینترپل

ارسال یک نظر